Biblioteka ze smakiem - pierwsze porady

Gropius we współpracy z Instytutem Sztuki Kulinarnej przygotował dla Was autorski projekt „Biblioteka ze smakiem”. To inicjatywa, która łączy pasję do gotowania z miłością do literatury, oferując unikatowe spojrzenie na kulturowe aspekty jedzenia.

Gropius - biblioeka ze smakiem

W Polsce gotowanie ewoluuje z codziennej konieczności, w artystyczne i relaksujące doświadczenie, otwierając nowe ścieżki dla kulturowej eksploracji.

Dlatego w duchu idei Gropius, aby Wasza biblioteka zawsze była na czasie i podążała za trendami, przygotowaliśmy dla Was propozycję serii inicjatyw, które przyciągną nowych użytkowników do biblioteki oraz jeszcze bardziej zaangażują tych obecnych.

1. warsztaty kulinarne - zaproś lokalnego kucharza do prowadzenia warsztatów przyrządzania potraw opisanych w literaturze dostępnej w bibliotece,
  2. klub książki - możesz rozszerzyć ofertę DKK o książki stricte kulinarne lub takie, w których motyw gotowania odgrywa ważną rolę,
  3. wystawy/mini targi - spróbuj zorganizować wystawę dedykowaną kuchniom świata. Pokaż nie tylko książki. Zaproś wystawców (sklepy, restaurację) może uda się zaprezentować akcesoria kuchenne, albo próbki potraw z danego kraju. Możesz zaprosić ambasadę wybranego kraju jako patrona,
  4. spotkania z autorami - zapraszaj autorów książek kulinarnych i podróżniczych, aby opowiedzieli o swoich inspiracjach i sekretach kuchni,
  5. konkursy kulinarne - to okazja do poznawania smaków i kultur. Konkursy mogą dotyczyć np. wiedzy na temat kuchni regionalnej,
  6. kącik przepisów - utwórz w bibliotece specjalne miejsce, gdzie czytelnicy mogą zostawić sprawdzone przepisy z konkretnej książki,
  7. filmy - organizuj wieczory artystyczno-kulinarne z pokazami filmów o tej tematyce,
  8. dla dzieci - organizuj specjalne warsztaty kulinarno-literackie dla dzieci, ucząc je zarówno czytania, jak i prostych umiejętności kuchennych,
  9. kuchnia lokalna - specjały lokalnej kuchni to temat rzeka,
  10. historia od kuchni – przygotuj cykl materiałów do internetu, w których opisywać będziesz smaczki z książek historycznych. Co jadał Pan Tadeusz? Co pijał Jakub Frank? Wykorzystaj media społecznościowe do angażowania czytelników w dzielenie się doświadczeniami kulinarnymi związanymi z książkami.

Pobierzcie nasz mini poradnik na Bibliotekę ze smakiem – 10 przepisów na najsmaczniejszą bibliotekę w okolicy (klik)

Biblioteka ze smakiem

Co się klika?

Instytut Sztuki Kulinarnej, największa szkoła gotowania w Polsce, zdradza nam w sekrecie, że Polska ma smaka na kuchnię tajską. Egzotyczne kierunki wakacji, wspomnienia tropikalnych smaków lub czysta ciekawość kierują uwagę Polaków na tę znakomitą kulturę kulinarną. Bez pudła! Kuchnia tajska znajduje rzesze amatorów na całym świecie. Specjalnie dla Was załączamy drugi prezent, jaki przygotowaliśmy w ramach akcji – e-book Kuchnia Tajska dla początkujących (klik). Czytajcie, eksplorujcie, poznawajcie nowe smaki i czerpcie inspiracje.

Biblioteka ze smakiem

Dlaczego warto zwrócić swoją bibliotekę na kulinarne tory?

Edukacja i rozwój – poprzez warsztaty i spotkania rozwijamy zarówno kulinarne, jak i literackie umiejętności uczestników. Wykorzystujemy aktualny trend, za którym podążają tłumy, aby podsunąć naszym odbiorcom nieśmiertelne i niezawodne źródło wiedzy, jakim jest książka.

Integracja społeczności – wspólne gotowanie i dyskusje o literaturze zbliżają ludzi, tworząc trwałe, lokalne wspólnoty. A my chcemy, aby biblioteka była miejscem spotkań i integracji.

Promocja zdrowego stylu życia – uczymy zdrowego żywienia i odkrywamy różnorodne kultury kulinarne świata. Biblioteka to naturalne środowisko dla szerzenia edukacji, nie wyobrażamy sobie lepszej przestrzeni do rozmów o zdrowym, świadomym, zrównoważonym i odpowiedzialnym jedzeniu.

Nauka inaczej – spojrzenie na literaturę przez pryzmat kulinariów to cudowny sposób na motywowanie do czytania młodzieży i nie tylko. Każda książka historyczna kryje w sobie pasjonujące detale czekające na odkrycie. Nadajmy czytelnikom wciągający kierunek!

Biblioteka ze smakiem - Gropius

Co zyskasz dosmaczając swoją bibliotekę?

• Zwiększoną frekwencję dzięki atrakcyjnym wydarzeniom.
  • Wzbogacenie oferty kulturalnej biblioteki o elementy edukacji kulinarnej.
  • Zwiększenie widoczności biblioteki w mediach społecznościowych i lokalnych mediach. Bo gotowanie jest trendy!

„Jedz, módl się, kochaj” Elizabeth Gilbert, „Czekolada” Joanne Harris, „Garnek pełen nieba” – Ewy Rembikowskiej, Krwawe żniwa” – Tom Jaine’a czy „Cukierku, ty łobuzie!” – Marci Boudrea to tylko kilka przykładów kulinarno-literackich, które mogą Was zainspirować. Mamy nadzieję, że „Biblioteka ze smakiem” stanie się częścią Waszej oferty i razem będziemy mogli inspirować czytelników do odkrywania nowych smaków i literatury.

10 sposobów na przyciągnięcie czytelników do biblioteki                  Kuchnia tajska dla początkujących

Gropius - biblioteka ze smakiem_10 sposobów

Biblioteka ze smakiem - kuchnia tajska dla początkujących

Gropius