Czytelnia

strona: 12

Jak zdobyć pieniądze na remont biblioteki

Zaczynałam pracę w szkole jako nauczycielka plastyki, bibliotekarką zostałam po kilku latach. Kiedyś oczekiwania wobec biblioteki szkolnej były takie, że ma to być miejsce, w którym gromadzi się i wypożycza książki, w którym uczeń korzysta ze słowników i encyklopedii (tak było w dawnych czasach), odbywają się tam czasem ”spotkania z ciekawymi ludźmi”. Teraz to zdecydowanie za mało.
czytaj więcej »

Biblioteka - przestrzeń w szkole okiem psychologa

Psycholog to osoba mająca dostęp do wielu uczniowskich sekretów. Rozmawiając z młodymi ludzi poznaję ich sposób widzenia świata. W tym tekście chciałabym napisać o szkolnej bibliotece. Miejscu wydawało by się mocno oddalonym od gabinetu psychologa. A jednak nie zawsze …
czytaj więcej »

Promocja bibliotek wcale nie musi być droga! Róbcie filmy

Niedawno informowaliśmy Państwa o tym, w jaki sposób zmienić wnętrze biblioteki, aby było bardziej przyjazne czytelnikom. Tym razem chcielibyśmy jednak zachęcić do poświęcenia kilku chwil na obejrzenie filmików promujących czytelnictwo, stworzonych przez bardzo młodych ludzi. Produkcja wideo to bardzo tania możliwość wykorzystania nowych technologii do promocji Państwa instytucji. Znajdziecie też kilka porad, ułatwiających tworzenie krótkich filmów.
czytaj więcej »

Modernizacja szkolnej biblioteki

Jest pierwszy dzień roku szkolnego. Mijam grupę galowo ubranych dzieciaków. W powietrzu jeszcze czuć wakacyjne rozluźnienie, a ja idę zupełnie pod prąd i zaraz wejdę do szkoły, a konkretnie do Zespołu Szkół nr 55 imienia gen. Stanisława Maczka na warszawskim Żoliborzu.
czytaj więcej »

Oswajanie bestii - telefony w szkole.

Przez socjologów pokolenie współczesnych nastolatków jest nazwane „pokoleniem Z”. Świat bez internetu i nowych technologii jest dla nich abstrakcją. Są nazywani też „cyfrowymi tubylcami” lub pokoleniem C (ang. Conected – podłączeni).
czytaj więcej »

Zabójstwo w bibliotece

Czy to idealne miejsce na morderstwo? Zastanawiało się nad tym kilku autorów, wśród  nich  Umberto Eco w swojej powieści "Imię róży". Wszystkie tropy morderstwa dokonanego w klasztorze opactwa benedyktynów prowadzą właśnie do tajemniczej i niezwykle obszernej biblioteki.
czytaj więcej »

Jak zabezpieczyć podręczniki? Co zrobić, żeby poprawić jakość książek wprowadzonych przez Ministerstwo

Darmowe podręczniki, według Ministerstwa Edukacji Narodowej, mają przetrwać przez 3 lata. Jak mówią bibliotekarze, ich jakość nie jest najlepsza. Konieczne jest więc naprawianie książek. Zobaczcie, jak zabezpieczyć podręczniki.


czytaj więcej »

Czego potrzebuje dzisiejsza biblioteka publiczna?

W wielkich miastach, małych mieścinach, a nawet w niektórych wioskach. Bibliotek publicznych jest w Polsce ponad dziewięć tysięcy. Każda instytucja odnosi pewne sukcesy i zmaga się z problemami. Sprawdzamy, czy są punkty wspólne w życiu biblioteki w różnych regionach kraju.
czytaj więcej »

Zapraszamy do Hobbitowa

Gropius podczas Nocy Muzeów 2015, odkrył magiczną bibliotekę, dzięki której pojęcie "książka" nabrało dla nas zupełnie nowego znaczenia. Zdaje się ona przeniesiona wprost z fantastycznego świata Hobbitów stworzonego przez Tolkiena. Tyle, że nawet temu zacnemu autorowi mogłoby nie starczyć wyobraźni na wymyślenie rzeczy równie niewiarygodnej.
czytaj więcej »

Kawa w bibliotece? Na świecie standard, w Polsce wyjątek

Wi-fi, kawa i wygodne sofy pojawiają w bibliotekach Europy Zachodniej.
Czy możemy liczyć na podobne udogodnienia w naszym kraju?
czytaj więcej »

strona: 12