Czytelnia

strona: 123

Papierowe pisanki - zrób to sam

Instrukcja obsługi i szablony do pobrania


czytaj więcej »

Świąteczne symbole - plakat do pobrania

Książka Józefa Naumowicza Historia świątecznej choinki byłą inspiracją do stworzenia plakatu, który chcemy podarować bibliotekom.

Jeśli spodoba Ci się plakat, możesz go pobrać, wydrukować i umieścić na ścianie swojej biblioteki.

 


czytaj więcej »

Druga fala pandemii - wrzutnia książek pomoże zwiększyć bezpieczeństwo w Twojej bibliotece

Bezkontaktowy zwrot książek

Idealnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i użytkownikom biblioteki jest ustawienie wrzutni bibliotecznej, która umożliwi zwrot książek bez kontaktu z bibliotekarzem oraz ułatwi poddanie ich kwarantannie.


czytaj więcej »

Fraszki o pudełkach na smartfony.


O FRASZKACH

Najdziesz tu fraszkę dobrą, najdziesz złą i śrzednią,
Nie wszytkoć mury wiodą materyją przednią;
Z boków cegłę rumieńszą i kamień ciosany,
...


czytaj więcej »

Film "Zaparkuj smartfona"

"Zaparkowanie" smartfona w czasie lekcji korzystnie wpływa na zdolności poznawcze uczniów. Ograniczenie dzieciom możliwości używania smartfonów daje pozytywne efekty, m.in. jeśli chodzi o wyniki w nauce.
czytaj więcej »

RODO w bibliotece – na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Po ukazaniu się artykułu „RODO w bibliotece” zadali nam Państwo mnóstwo pytań, okazało się, że wiele kwestii jest problematycznych. Zgodnie z obietnicą, umieszczamy  uzupełnienie artykułu. Mamy nadzieję, że rozwieje Państwa wątpliwości.


czytaj więcej »

RODO w bibliotece

Dnia 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zwane powszechnie RODO. W obiegu pojawiło się na jego temat bardzo dużo informacji, niejednokrotnie wywołujących panikę odbiorców, strasząc planowanymi kontrolami i karami mogącymi osiągnąć milionowe kwoty. W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić czym tak naprawdę jest RODO, dlaczego nie należy się go bać i jak przygotować instytucję jaką jest biblioteka na nową rzeczywistość dotyczącą ochrony danych osobowych.
czytaj więcej »

Jak zdobyć pieniądze na remont biblioteki

Zaczynałam pracę w szkole jako nauczycielka plastyki, bibliotekarką zostałam po kilku latach. Kiedyś oczekiwania wobec biblioteki szkolnej były takie, że ma to być miejsce, w którym gromadzi się i wypożycza książki, w którym uczeń korzysta ze słowników i encyklopedii (tak było w dawnych czasach), odbywają się tam czasem ”spotkania z ciekawymi ludźmi”. Teraz to zdecydowanie za mało.
czytaj więcej »

Biblioteka - przestrzeń w szkole okiem psychologa

Psycholog to osoba mająca dostęp do wielu uczniowskich sekretów. Rozmawiając z młodymi ludzi poznaję ich sposób widzenia świata. W tym tekście chciałabym napisać o szkolnej bibliotece. Miejscu wydawało by się mocno oddalonym od gabinetu psychologa. A jednak nie zawsze …
czytaj więcej »

Promocja bibliotek wcale nie musi być droga! Róbcie filmy

Niedawno informowaliśmy Państwa o tym, w jaki sposób zmienić wnętrze biblioteki, aby było bardziej przyjazne czytelnikom. Tym razem chcielibyśmy jednak zachęcić do poświęcenia kilku chwil na obejrzenie filmików promujących czytelnictwo, stworzonych przez bardzo młodych ludzi. Produkcja wideo to bardzo tania możliwość wykorzystania nowych technologii do promocji Państwa instytucji. Znajdziecie też kilka porad, ułatwiających tworzenie krótkich filmów.
czytaj więcej »

strona: 123